Ručne robené bábiky

rucne-robene-babikyHistória ručne robených babík

Najstaršie ručne robené bábiky vznikli už pred 2000 rokov pred naším letopočtom, kde v starom Egypte a Grécku robili bábiky z hliny, handier, dreva, kosti. Zmenou materialu sa menil aj vzhľad ručne robenej bábiky z kuželovitého tvaru na stredoveké bábiky so sklenenými očami, parochňami a vypracovanými detailami postavy. V múzeach po celom svete môžeme vidieť ručne vyrobené bábiky a sošky pripomínajúce človeka, slúžiace na zábava pre deti ale aj na kultové účely. V období stredoveku sa ručne vyrobené bábiky stali najobľúbenejšou hračkou deti a dospelých, najmä vo vyšších vrstvách spoločnosti.

Ručná výroba babík

Do detailov spracovaná výroba bábik zaberá množstvo času. Ručná výroba bábiky trva od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov. Práca si vyžaduje veľkú trpezlivosť. Realistický vzhľad bábikam dávajú aj vlasy, ktoré sú vpichované ručne jeden po druhom. Postava bábiky sa odlieva. Do modelu sa vkládajú oči a mihalnice. Farba bábiky je vypaľovacia, čo znamená, že sa stáva stabilná a umývateľná. Na tele je možnosť vidieť žilky, fliačiky a su na nerozoznanie od živých bábätiek. Bábiky sa dodávajú s rodným listom.

Ručne robené bábiky sú umeleckým dielom a v posledných rokoch sa stávajú hitom pre zbrateľov bábik ale aj pre rodičov, ktorý si dávajú urobiť podobu svojích vlastných detí ako spomienku na svoje vlastné bábätko.